Patent Sternika Motorowodnego to bardzo przydatna rzecz. To uprawnienia, które dają wiele możliwości: nieograniczone pływanie rekreacyjne po wielu śródlądowych drogach wodnych, takich jak rzeki, jeziora lub kanały. Nasz kurs prowadzony jest na jeziorze Żywieckim, leżącym na styku Beskidu Niskiego, Żywieckiego oraz Śląskiego, co przekłada się na piękno otaczającego je krajobrazu.

Wymagania Polskiego Związku Motorowodnego na patent Jachtowego Sternika Motorowodnego

Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom podczas kursu, możesz legalnie pływać łodziami wyposażonymi w silnik spalinowy po najpiękniejszych wodnych zakątkach Polski m.in.: Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich lub rzekach, takich jak Wisła, Odra, Warta, Narew. Patent Sternika Motorowodnego uprawnia Cię również do pływania skuterem wodnym więc nie ma mowy, abyś jeszcze kiedykolwiek nudził się nad wodą. Planując wyjazd pamiętaj, aby sprawdzić czy interesujący cię akwen jest otwarty dla żeglugi motorowodnej.

Podczas spędzania wakacji w takich krajach jak Chorwacja, Grecja, Włochy, Norwegia, Szwecja i wielu innych, możesz pływać łodziami do 12 m długości kadłuba po morskich wodach wewnętrznych oraz przybrzeżnych wodach morskich (do 2 mil morskich) w porze dziennej. Dzięki temu masz możliwość zobaczyć oraz zwiedzić sporo fantastycznych miejsc.

 

Kurs składa się z dwóch części:

1. Część teoretyczna

Aby ułatwić naszym indywidualnym kursantom przyswojenie wiedzy teoretycznej, materiały szkoleniowe udostępniamy drogą elektroniczną. Dla grup zorganizowanych przeprowadzamy zajęcia teoretyczne.

2. Część praktyczna

Po zapoznaniu się, omówieniu budowy i wyposażenia łodzi motorowej przechodzimy do manewrów i pracy jako załoga. Ćwiczenia na łodzi prowadzimy do momentu w którym w pełni opanujesz wszystkie wymagane na egzaminie manewry. Omawiamy i uczymy się podstawowych węzłów oraz poprawnego cumowania. Jest to umiejętność niezbędna w motorowodniactwie i bardzo przydatna w codziennym życiu. Zajęcia prowadzimy na nowoczesnych jachtach motorowych z silnikami zaburtowymi.

 

Egzamin:

Egzamin państwowy odbywa się tego samego dnia bezpośrednio po części praktycznej. Warunkiem uzyskania zaświadczenia o zdanym egzaminie na patent sternika motorowodnego jest pozytywna ocena z części praktycznej i teoretycznej.

1. Egzamin Praktyczny

Na egzamin praktyczny składają się indywidualnie wybrane zadania wykonywane podczas manewrów łodzią motorową. Nieprawidłowo wykonane zadanie można raz powtórzyć. Sprawdzamy również umiejętności wiązania podstawowych węzłów żeglarskich, które poznaliśmy podczas szkolenia.

2. Egzamin Teoretyczny

To test składający się z 75 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Czas na napisanie testu to 90 minut. Można popełnić maksymalnie 10 błędów.

 

Po ukończeniu egzaminu z pozytywnym wynikiem kursant otrzymuje zaświadczenie o zdanym egzaminie, następnie zaświadczenie należy wysłać do Polskiego Związku Motorowodnego i to on wydaje patent sternika.

Wydanie patentu po zdanym egzaminie

 

Koszt kursu wraz z egzaminem to 850 zł.

Strona Feel The Wind używa cookies. Kliknij info aby dowiedzieć się więcej na temat naszej Polityki Prywatności.

Info